Hírek : Férfi VB: Már csak 35 nap a rajtig |
Férfi VB: Már csak 35 nap a rajtig
2006.04.16. 23:52
Ma Finnország csapatát mutatjuk be.
Már csak 35 nap van a floorball világbajnokság kezdetéig, és ahogy azt látogatóink megszokhatták már, ezúttal is cikkel jelentkezünk. A mai napon a finn floorballba kaphatunk egy kis betekintést.
Finnország Európa északkeleti részén található. Az ország 1917. óta független, addig az orosz birodalom része volt. 1995. óta az Európai Unió tagja. „A tavak ország”-nak is szokták emlegetni, hiszen a jégkorszaknak köszönhetően több ezer kisebb-nagyobb tó található a hazánknál három és félszer nagyobb államban. De hiába hatalmas a területe, mindösszesen 5.200.000 lakosa van, tehát feleannyi, mint Magyarországon. Nyelvrokonaink országa híres a szaunáiról, tavairól valamint arról, hogy a Mikulás a Lappföldön, az ország északi részén él. Az ország fővárosa Helsinki, ami a finn sportélet fellegvára. A város már rendezett olimpiát is, ez a magyarok számára azért emlékezetes, mert versenyzőink összesen 16 aranyérmet nyertek, az éremtáblázaton csak a két nagyhatalom, az USA és a Szovjetunió előzte meg hazánkat. Ez volt minden idők legjobb magyar olimpiai szereplése.
A sport hatalmas népszerűségnek örvend a finnek körében. A világon harmadikként alapították meg a szövetségüket (Soumen Salibandyliito, rövidítve: SSBL) – csak a svédek és svájciak alapították korábban a saját szövetségüket – még 1985. augusztus 23-án. Finnország Svédországhoz és Svájchoz hasonlóan az IFF alapító tagja, amit húsz éve és négy napja alapítottak. A finnekre is igaz, hogy a mérkőzésekre nem egyszer több ezren kíváncsiak, sőt, a televíziók is gyakran tűznek műsorra floorballt! Az országban több, mint 800 egyesület van, az igazolt játékosok száma pedig a 36. 000-et közelíti. Így a svédek után a finneknek van második legtöbb igazolt játékosuk a világon. A finn bajnokság címvédője az SSV Helsinki, amely az idei Európa Kupán a második helyen végzett.
A finn válogatott az egyik aranyesélyes. A szövetségi kapitány, Petteri Nykky szerint eléggé kiélezett verseny lesz a svájciak, a finnek, a svédek és csehek között, de reméli, hogy a serleget végre az övéi szerzik meg. A finnek mindig is az A divízió résztevővi voltak, és mindig a dobogón végeztek. Kétszer nyertek bromzérmet a kék-fehérek, míg háromszor az ezüstig jutittak nyelvrokonaink. A sors az elődöntőkben vagy a döntőkben mindig az örök rivális svédeket sodorta a finnek útja elé, és mindig a kék-srágák diadalmaskodtak. Ugyanakkor érdekes, hogy az 1995-ös Európa Bajnokságot meg tudták nyerni a finnek, a döntőt akkor is a svédekkel játszották, de ekkor is büntetőkkel dőlt el a cím sorsa. A svédek átka tehát eddig minden világbajnokságon a fineken ült, de az biztató lehet számukra, hogy a legutóbbi vb-óta minden svédek elleni mérkőzésüket meg tudták nyerni. A legtöbb válogatottsággal Jari-Pekka Lehtonen büszkélkedhet, aki 90-szer lépett pályára hazája válogatottjában. A legtöbb gólt Hannes Öhman érte el, aki 80 válogatott mérkőzésén 62 alkalommal lőtt az ellenfelek hálójába. A finneknél több sztár is játszik. Elég csak a Svájcban légióskodó Lassi Väntinnnenre, az Exel cégnél külön sorozatot kapó Jänna Tähkäre, vagy a 2005-ben világ legjobbjának megválasztott Mika Kohonenre gondolnunk. Legnagyobb arányú győzelmüket a ’96-os vb-n aratták, akkor 30:0-ra ütötték ki a szingapúriakat. A legnagyobb arányú vereségük is erről a világbajnokságról datálódik, szépséghibája a dolognak, hogy mindez a döntőben történt. Akkor 15.000 néző előtt a svédek győztek 5:0-ra. A mieinkkel eddig egyszer, a már többször említett 1996-os világbajnokságon játszottak, akkor 15:1-re nyertek a kék-fehérek. Ez a magyar válogatott történetének legnagyobb arányú veresége.
A finnek a „B” csoportba kerültek. Itt még rajtuk kívül megtalálhatóak a győzelemre szintén esélyes csehek, valamint a lettek, az oroszok és az olaszok. A csoportmérkőzések közül természetesen a cseh-finn találkozó magasan kiemelkedik, minden bizonnyal ez dönt majd a csoport első helyéről. A csoportmeccseket a Stockholm melletti Solnában játszák majd.
A program:
május 21: Finnország - Oroszország
május 22: Finnország - Csehország
május 23: Finnország - Olaszország
május 25: Finnország - Lettország
|